Wiosenne fotografowanie
ptaków tokujących

Piotr Chara
Wykładowca

Piotr Chara

Czas trwania:2 i 1/2 dnia
Grupa: 4 osób

Wprowadzenie i cel

Warsztaty fotografii przyrodniczej w Akademii Nikona mają za zadanie wprowadzić Uczestnika w specyfikę fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas zajęć prezentowane są metody umożliwiające dotarcie do płochliwych zwierząt oraz analizowany jest rozległy temat zależności decydujących o udanej kompozycji kadru. 

Warsztaty składają się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza obejmuje wprowadzenie w istotę sztuki fotografii przyrodniczej oraz towarzyszące jej aspekty techniczne. Część praktyczna, jako zależna od pory roku i warunków panujących w przyrodzie, jest zróżnicowana pod względem prezentowanych metod, jak i czasu trwania: od jednego do kilku dni. Odbywa się w trudnych warunkach terenowych, gdzie pod okiem Wykładowcy Uczestnik poznaje techniki fotografowania właściwe dla panujących warunków siedliskowych.

Dla kogo?

Osoby zainteresowane fotografią jako środkiem wyrazu, wrażliwe na urodę otaczającego świata, lubiące spędzać czas na łonie natury. Wymagane umiejętności: posługiwanie się lustrzanką.

 

inset-important-info

Uwaga!

Uczestnictwo w warsztatach wiosennych wymaga posiadania kilku warstw bardzo ciepłej odzieży, zwłaszcza dolnych partii ciała. Fotografowanie będzie przyjemne tylko wtedy, gdy Uczestnik zadba o komfort termiczny!

Wymagania sprzętowe:

  • lustrzanka,
  • obiektyw o ogniskowej min. 300 mm, 
  • a jako sprzęt dodatkowy warto zabrać: statyw, latarkę czołówkę, ocieplane kalosze (polecamy model Grenlander 862 EVA) i rękawice.

Praktyka

2-3-godzinne sesje o świcie i zmierzchu. Podczas tych zajęć wykorzystywane są dwie metody fotografowania. Zasadniczą jest zasiadka, w wygodnej pozycji siedzącej, wewnątrz specjalnie skonstruowanej dużej, czteroosobowej czatowni pływającej. W czasie fotografowania  jest ona przycumowana do wielkopowierzchniowej pływającej wyspy. Jej konstrukcja zapewnia ptakom bezpieczeństwo stąd niespotykane zagęszczenia ornitofauny. Zachodzą tu niezwykle interesujące zjawiska przyrodnicze: tańce godowe, karmienia zalotne, karmienia podlotów, nauka polowania, interakcje wewnątrz-, jak i międzygatunkowe itp. Na sesję należy zabrać statyw i głowicę video (głowice kulowe nie nadają się do pracy z teleobiektywami). Warto zabrać wężyk spustowy, lornetkę, atlas ptaków.

Zasiadka w pozycji leżącej. Miejscem fotografowania jest obfitujący w potencjalnie atrakcyjne kadry fragment nabrzeża.

Fotograf w tym czasie będzie ubrany w skafander do nurkowania (zapewnia prowadzący), który pozwoli dotrzeć w atrakcyjne miejsca na pograniczu wody i lądu oraz - w zapewniający kamuflaż - strój snajpera (zapewnia prowadzący) Podczas tej sesji sprzęt zamocowany jest na groundpadzie z głowicą video (zapewnia prowadzący).

 

inset-tips

Uwaga!

Cechą szczególną fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku jest wysokie ryzyko fotograficznego niepowodzenia, należy się z tym liczyć i traktować je jako element całej przygody (niezbędny by zrozumieć jej pełnię ;-)! 

Przygotuj się

Przygotuj się do warsztatów oglądając wywiad z Piotrem Charą. Jak się ubrać, jaki sprzęt zabrać i w jaki sposób podchodzić zwierzęta, aby uzyskać dobre światło - czytaj artykuły: Jak zrobiłem to zdjęcie – Piotr Chara, czyli wiosenny dzień z życia fotografa przyrody oraz Jesienny dzień z życia fotografa przyrody. Dowiedz się, co fotograf przyrody robi na wakacjach: „Urlopowy” dzień z życia fotografa przyrody.

Program
zajęć

Trzy sesje fotograficzne

Głównym obiektem fotograficznym są wielkiej urody spektakle (tańce, karmienia zalotne, akty miłosne) rybitw rzecznych, białoczelnych, sieweczek, ostrygojadów i śmieszek. Pomiędzy sesjami jest czas na zajęcia teoretyczne, obróbkę zdjęć, „rozmowy przy kawie” tudzież odpoczynek :)

Dzień pierwszy

     do 16:00 – Przyjazd
16:00-19:30

  • Wprowadzenie teoretyczne do zajęć.
  • Przegląd sprzętu, podział magazynku, konsultacje techniczne.
  • Wizyta w terenie, poznanie miejsc, warunków i technik fotografowania. Uczestnicy wcześniej zaznajomieni z charakterem zajęć mogą obdyć swą pierwszą sesję fotograficzną, wybraną przez siebie metodą (jedną z trzech dostępnych).

 Dzień drugi

  5:30-08:30 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.
  9:00-09:30 – Śniadanie
10:30-14:00 – Sjesta
14:00-15:30 – Wykłady „przy kawie” obejmujące zagadnienia:

  • definicja, zakres oraz istota fotografii zwanej „przyrodniczą”,
  • prawo i etyka fotografa przyrody,
  • metody poszukiwań motywu, pomocny sprzęt,
  • metody fotografii w zależności od siedlisk i wybranego motywu.
  • pływanie, podchody, karmnik itp.,
  • dobór sprzętu fotograficznego, możliwości i ich wpływ na ostateczny kształt fotografii (w tym fotografowanie obiektywem szerokokątnym),
  • sztuka komponowania obrazu (głębia ostrości, kojarzenie barw, kompozycja, perspektywa) na przykładowych fotografiach wraz z omówieniem technicznych stron ich wykonania (metoda, warunki, sprzęt).

15:30-16:00 – Obiadokolacja
17:00-19:00 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.

Dzień trzeci

  5:30-09:30 – Sesja fotograficzna z podziałem na dwie grupy: pierwsza grupa, max. 4 osoby: fotografowanie ptaków (toki, tańce godowe, karmienia zalotne) ze specjalnej, wieloosobowej pływającej platformy. Druga grupa, max 2 osoby: fotografowanie ptaków (podczas żerowania lub toków) z jednoosobowych pływających platform.
  8:30-09:00 – Śniadanie
  9:30-10:00 – Wręczenie dyplomów, wyjazd uczestników

 

inset-important-info

Uwaga!

Przeprowadzenie zajęć jest uzależnione od aktualnie panujących warunków przyrodniczych. Silne odchylenia klimatyczne lub hydrologiczne od wcześniej zakładanej normy (np. silny spadek lub wzrost temperatur, brak wiosennego wylewu wód, letnie powodzie itp.) mogą znacznie zredukować efektywność zajęć. W takich przypadkach jeśli ryzyko fotograficznego niepowodzenia będzie zbyt duże (o czym decyduje prowadzący) zastrzegamy sobie możliwość odwołania zajęć.

Przedłużenie zajęć

Istnieje możliwość wydłużenia czasu zajęć o jeden dzień (z wyłączeniem niedzieli). Ponadto, w przypadku osób doświadczonych w fotografowaniu dzikich zwierząt prowadzący może - na życzenie - zindywidualizować charakter zajęć.

 

Nocleg

Zwracamy uwagę, że cena szkolenia nie zawiera noclegu. Jeśli chcesz nocować w miejscu, gdzie odbędą się warsztaty, zapraszamy do kontaktu z agroturystyką Walcownia.

 

Wspomnienia

Podziękowania
od Piotra Chary!

Moi Mili, pragnę Wam wszystkim podziękować jak tylko umiem za wspólne świętowanie jednego z najpiękniejszych misteriów świata przyrody. 

Zobacz relacje z zajęć

 

Dostępne terminy

Boleszkowice

WALCOWNIA NAD MYŚLĄ
9 - 11 maja 2025 (piątek - niedziela)
Tylko 10 dni!

Dla wszystkich, którzy zapiszą się odpowiednio wcześniej – specjalna cena First Minute! Oferta dotyczy niniejszych warsztatów, kupowanych z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Warto się zatem pośpieszyć i zamówić już dziś!

10 dni do końca tej oferty

2290,00 pln 2190,00 pln Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2190,00 pln