Jesienne fotografowanie
wielkich migracji ptaków

Piotr Chara
Wykładowca

Piotr Chara

Czas trwania:2 i 1/2 dnia
Grupa: 5 osób
Dostępny wkrótce

Wprowadzenie i cel

Warsztaty fotografii przyrodniczej w Akademii Nikona mają za zadanie wprowadzić Uczestnika w specyfikę fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas zajęć prezentowane są metody umożliwiające dotarcie do płochliwych zwierząt oraz analizowany jest rozległy temat zależności decydujących o udanej kompozycji kadru. Warsztaty składają się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.

Pierwsza część obejmuje wprowadzenie w istotę sztuki fotografii przyrodniczej oraz towarzyszące jej aspekty techniczne. Druga część obejmuje około dwu-trzygodzinną sesję od świtu do wschodu słońca. Formą fotografowania jest zasiadka w pozycji siedzącej na niskim krzesełku, podłożu lub w pozycji leżącej. Przed sesją Uczestnik pokonuje pieszo dystans około 300 metrów. Marsz odbywa się na godzinę przed świtem. Grupa przechodzi w przygotowanych tunelach w roślinności.

Ostatnie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów pokonywanych jest „na czworakach”. Zabieg ten pozwala na bezpieczne dotarcie na odległość kilkudziesięciu metrów do wielkich koncentracji żurawi. Ich poranny wylot to niebywała uczta tak dla przyrodnika jak i każdej wrażliwej duszy. 

inset-tips

Uwaga

Są to spektakularne i fotogeniczne zjawiska, jednak najprawdopodobniej nie będzie możliwości dotarcia na odległość umożliwiającą wykonanie zwierzętom portretów. Uczestnicy będą w pobliżu miejsc odpoczynku, skąd wielkie grupy ptaków będą wylatywać na żer.

Dla kogo?

Osoby zainteresowane fotografią jako środkiem wyrazu, wrażliwe na urodę otaczającego świata, lubiące spędzać czas na łonie natury. Wymagane umiejętności: posługiwanie się lustrzanką.

inset-important-info

Wymagania sprzętowe

Lustrzanka
Teleobiektyw
(istnieje możliwość skorzystania z magazynku sprzętowego Akademii Nikona)
Obiektyw szerokokątny
(zalecany, ze względu na „piękne okoliczności przyrody”
Statyw i głowica wideo lub typu „gimbal”
Wężyk spustowy (!)

Na zajęcia należy ze sobą przywieźć

Odzież przeciwdeszczową (komplet), spodniobuty, odzież dobrze izolującą termicznie, ocieplane kalosze, niskie krzesełko składane (!), niewielką karimatę/poduszkę pod tyłek (gdyby wskazane było siedzenie na podłożu zamiast na krzesełku), latarkę czołówkę. Prowadzący dysponuje powyższymi pomocami lecz w ograniczonej ilości. Dodatkowo warto zabrać: lornetkę, termos.

Program
zajęć

Dzień pierwszy

Do 18:00 – Przyjazd.
18:00–18:30 – Obiadokolacja.
19:00–20:30 – Wprowadzenie teoretyczne w tematykę zajęć. 

  • Przegląd sprzętu, podział magazynku, konsultacje techniczne.

Dzień drugi

4:30 – 8:30 – Sesja fotograficzna ze specjalnie przygotowanych miejsc skąd możliwe będzie obserwacja/fotografowanie wylotu setek żurawi i tysięcy gęsi. 
9:00 – 9:30 – Śniadanie.
10:00 – 14:00 – Sjesta.
14:00 – 14:30 – Obiad.
13:30 – 17:00 – Trzy opcje spędzenia czasu do wyboru (większością głosów):
1. wykłady teoretyczne (najrzadziej wybierana opcja),
2. praca fizyczna w terenie na rzecz ochrony przyrody (budowa i rozlokowanie platform lęgowych, usypywanie wysp, grodzenie lęgowisk itp., najczęściej wybierana opcja)
3. spływ kajakowy pobliską rzeką Myślą lub pływanie kajakami po mokradłach (najczęściej wybierana opcja gdy brak zajęć w opcji nr. 2, ta opcja jest dodatkowo płatna 50 zł./osobę w pobliskiej wypożyczalni kajaków) lub fotografowanie jesiennego pejzażu leśnego w rezerwacie „Długogóry” (opcja bez dodatkowych opłat).
18:30 – Kolacja

Dzień trzeci

4:30 – 8:30 – Sesja fotograficzna ze specjalnie przygotowanych miejsc skąd możliwe będzie obserwacja/fotografowanie wylotu setek żurawi i tysięcy gęsi.
8:30 – 9:00 – Śniadanie
9.30 – Wręczenie dyplomów, pożegnanie Uczestników.

inset-important-info

Uwaga!

Przeprowadzenie zajęć jest uzależnione od aktualnie panujących warunków przyrodniczych. Silne odchylenia klimatyczne lub hydrologiczne od wcześniej zakładanej normy (np. silny spadek lub wzrost temperatur, brak wiosennego wylewu wód, letnie powodzie itp.) mogą znacznie zredukować efektywność zajęć. W takich przypadkach jeśli ryzyko fotograficznego niepowodzenia będzie zbyt duże (o czym decyduje prowadzący) zastrzegamy sobie możliwość odwołania zajęć.

Przygotuj się do zajęć

Przygotuj się do warsztatów oglądając video wywiad z Piotrem Charą. Jak się ubrać, jaki sprzęt zabrać i w jaki sposób podchodzić zwierzęta, aby uzyskać dobre światło - czytaj artykuł: Jesienny dzień z życia fotografa przyrody. Dowiedz się, co fotograf przyrody robi na wakacjach: odkrywanie mikroświatów.

Noclegi

Zwracamy uwagę, że cena szkolenia nie zawiera noclegu. Jeśli chcesz nocować w miejscu, gdzie odbędą się warsztaty, zapraszamy do kontaktu z agroturystyką Walcownia.

Wspomnienia

Podziękowania
od Piotra Chary!

Moi Mili, pragnę Wam wszystkim podziękować jak tylko umiem za wspólne świętowanie jednego z najpiękniejszych misteriów świata przyrody. Osobne podziękowania za Waszą wrażliwość na los naszego źródła zachwytu – przyrody. Podczas tych trzech edycji stworzyliśmy razem coś wielkiego. Mając do wyboru popołudniowe fotografowanie lub „zapieprz przy łopacie” w czynie społecznym bezwzględnie wszyscy, na każdej edycji, wybrali to drugie! 

Zobacz relacje z zajęć

Przygotowujemy terminy